„Jak żyć, żeby przeżyć?!”

W związku z przystąpieniem naszej szkoły do projektu Natura(lnie) w Zabrzu, w czwartek 16 września, pięcioosobowy zespół uczniów z klasy 8a i 7a wziął udział w ekosesji zorganizowanej pod hasłem: „Jak żyć, żeby przeżyć?!”

Sesję rozpoczął profesor dr hab. Piotr Skubała wykładem zatytułowanym: „Odbudowa przyrody, albo ekocyd”, w którym w ciekawy sposób zaprezentował aktualne zagrożenia dla naszej planety oraz możliwości przeciwdziałania zagrażającym trendom.

Potem zespoły uczniów z poszczególnych szkół zapoznawały się z różnorodnymi proekologicznymi działaniami w ramach specjalnie przygotowanych stoisk.

Nasz zespół miał możliwość zatrzymania się w sześciu różnorodnych punktach w ramach których rozmawialiśmy o tym, że:

• Warto zmieniać swoje nawyki żywieniowe, czyli „Warzywniak na talerzu”.
  • Ważna jest segregacja odpadów, które można w różnoraki sposób powtórnie wykorzystywać, służąc jednocześnie dobru naszego środowiska;
  • Elektrośmieci mogą być źródłem wielu wartościowych surowców, a także zostać ciekawie powtórnie wykorzystane w ramach Trash – Art., np. na ciekawe ule dla pszczół.
  • Paliwo wodorowe jest szczególnie przyjazne dla środowiska;
  • Składowisko odpadów z powodzeniem może być wykorzystywane do produkcji biogazu.
  • Kreatywne podejście do różnorodnych odpadów daje możliwość samodzielnego przygotowania sympatycznych prezentów dla bliskich nam osób.